Strefa Użytkownika

O NAS

Nic nie dzieje się przypadkiem, nawet, jeżeli tak wygląda. 

Około dziesięciu lat temu nowi właściciele starego kościoła w Gorzekałach, kupionego wraz z równie starym domem (na pierwszym zdjeciu) i ziemią po dawnym WGR (Wojskowym Gospodarstwie Rolnym, które funkcjonowało na terenie Gorzekał po wojnie)  spotkali się z tymi, którzy również niedawno zamieszkali w leśniczówce (na drugim zdjeciu). 

Spotkanie ludzi różnych zawodów, ale w podobnym wieku i podobnie patrzących na historię, która jest na Mazurach taką samą esencją, jak lasy i jeziora, zaowocowało po kilku latach powołaniem Fundacji. Mamy nadzieję, że odbudujemy kościół i zinwentaryzujemy  zapomniane okoliczne cmentarze, a także zwiększymy paletę lokalnych aktywności i inicjatyw kulturalnych.

***

Inspiracją dla wielu działań były spotkania z Karin Matray z d. Neumann (na ostatnim zdjęciu), córką leśniczego Neumanna, urodzoną w leśniczówce przed wojną i nazywającą ją, tak samo jak my, swoim domem. Jej opowieści, pamięć, a także przekazane archiwalne zdjęcia i mapy oraz entuzjazm w poszukiwaniu odpowiedzi na rodzące się nowe pytania budują wciąż naszą wiedzę o miejscu, w którym mieszkamy i o tych, którzy mieszkali tu przed nami. (MJ)

O NAS

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi oraz korekty publikowanych materiałów, zapraszamy do kontaktu pod adresem gorzekaly@gmail.com.