Strefa Użytkownika

OSZCZYWILKI

OSZCZYWILKI z lotu ptaka - maj 2017

Fot. M. Matecki

OSZCZYWILKI - Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna w Oszczywilkach 1927 / Freiwillige Feuerwehr Osczywilken Frühjahr 1927 (am 28.05.1928 in Wolfsheide umbenannt) / Z archiwum Urlicha Czichego

OSZCZYWILKI - Tartak

Tartak w Oszczywilkach, 1919 / Sägewerk (umgangssprachlich auch "Schneidemühle" genannt) 1919 in Osczywilken / Z archiwum Urlicha Czichego

OSZCZYWILKI - Wilk, leśniczy i jego rodzina

Leśniczy Konrad Grünhoff z upolowanym w swoim rewirze wilkiem 06.06.1927 / Revierförster Konrad Grünhoff mit seinem am 06.06.1927 im Revier erlegten Wolf. Der Wolf hangt an der Wand zur Straßenseite des Forsthauses in Osczywilken, dem späteren Wolfsheide.

Na kolejnych zdjęciach jego żona Hedwig oraz córka Annemarie. Leśniczówka znajdowała się w budynku nr 41 zaznaczonym na planie wsi. / Z archiwum Urlicha Czichego

Na ostatnim zdjęciu ulica w Oszczywilkach z leśniczówką, ksero z niewiadomego źródła, być może pocztówki, przekazane przez Karin Matray.

OSZCZYWILKI MAPA DOMÓW

Mapa wsi Oszczywilki, rok 1934, zaznaczonych 80 obiektów. Rysunek (druga ilustracja) pochodzi z "Unser Wolfsheide" i został narysowany przez Ernsta Zimmera.

Pod nr 70 zaznaczono cmentarz wiejski - obecnie bardzo już trudny do odnalezienia. Na resztkach nagrobków podczas wizji lokalnej w roku 2015 nie udało się odszukać żadnych inskrypcji. Trzecie zdjęcie to zdjęcie wykonane na tym cmentarzu, przy grobie Gustawa Trojana. Czwarte - gospoda w Oszczywilkach z archiwum Urlicha Czichego, znajdująca się prawdopodobnie pod nr. 9. Ostatni obrazek to gospoda i szkoła - zdjęcie znalezione w Bildarchiv Ostpreussen, autor nieznany.

OSZCZYWILKI - pracownicy leśni

Na zdjęciu pracownicy leśni z Oszczywilków razem z "działaczką oświatową" oraz leśniczymi - Grünhoffem i Müllerem. 1933. / z archiwum Urlicha Czichego

OSZCZYWILKI - szkoła

Pierwsze zdjęcie - Szkoła w Oszczywilkach (Wolfsheide) 1934, druga klasa. Dzieci urodzone w latach 1920-1924 ze wsi Gorzekały (Gortzen) i Oszczywilki (Wolfsheide). Nauczyciele: Rudolf Stampe (z lewej) i August Bahlo (z prawej). Lista nazwisk liczy 52 osoby. 

Drugie zdjęcie - uczniowie z roczników 1905-1908 szkoły w Oszczywilkach. Data zrobienia zdjęcia: 21.05.1928.

Trzecia fotografia - Ottilie Bahlo (ur. Ehepaar) i August Bahlo. August był nauczycielem w szkole w Oszczywilkach. Po likwidacji wsi przeniósł się wraz z rodziną do miejscowości Schuttschen (Szuć, pow. Szczytno). 

Na czwartym zdjeciu Ottilie Bahlo (w środku), najprawdopodobniej z dziećmi - Ewaldem i Eriką. Początek lat .30 XX wieku.

Na piątym zdjęciu Erika Schwesig (ur. Bahlo) z bratem Ewaldem Bahlo oraz Gunterem Tobienem, nauczycielem klasy II - oraz z królikami. Ok. roku 1932. / Zdjęcia szkolne z archiwum Urlicha Czichego.

Na szóstym obrazku ulica w Oszczywilkach ze szkołą - ksero z niewiadomego źródła, być może pocztówki, nadesłane przez Karin Matray. Szkoła znajdowała się pod numerem 17.

 

 

OSZCZYWILKI - rodzina Czichy

Na pierwszym zdjęciu dom Gustawa Czichego. Rok 1943. W oknie Hedwig Czichy. Widoczne wyraźnie na kolejnym zdjeciu dzieci to Ernst Czichy, Christel Czichy, Edith Czichy i Urlich Czichy. Trzecie zdjęcie przedstawia małego Urlicha Czichego z matką Augustą latem 1926 roku. Na ostatnim zdjeciu Karl Czichy razem z pracownicą. Elfriede Rohmann przy zbiorze buraków, ok. roku 1936. (Data nie jest pewna, bo w 1934 zapadła decyzja o likwidacji wsi.) Gospodarstwo rodziny Czichy znajdowało się pod numerem 39 na planie wsi. / Zdjęcia z archiwum Urlicha Czichego.

OSZCZYWILKI - klub sportowy

Pierwszy z lewej w pierwszym rzędzie Feliks Wyszyński (Felix Wischinski). Zdjęcie z archiwum Roberta Myrchy. Nazwiska do osób dopasował i listę nadesłał Urlich Czichy.

OSZCZYWILKI - rodzina Wyszyńskich (Wischinski)

"Moja babcia Lidia (Lydia) urodziła sie we wsi Oszczywilki. Była córką Feliksa Wyszyńskiego i Marty Wyszyńskiej z d.Karwatzki. Pierwsze zdjęcie pochodzi z lutego 1927. Drugie, już z małą Lidią, z 1931 roku. Data trzeciego zdjęcia nieznana. Na czwartym Feliks Wyszyński, na kolejnym jego brat, Paweł Wyszyński, który poległ w pierwszej wojnie światowej. Po likwidacji wsi Oszczywilki rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do wsi Łańsk. Feliks Wyszyński na jednym ze zdjęć jest w mundurze strażaka. Zdjęcie wykonane w tym samym czasie co zdjęcie grupowe strażaków - 1927 r. (na zdjęciu grupowym w ostatnim rzędzie pośrodku) - w spisie nazwisk figuruje jako Wischinski Felix (nr 8). Pracował również w tartaku i jest na zdjęciu grupowym.

Siostra mojego pradziadka, Anna, wyszła za mąż za Antona Boehma. Nie jestem pewny, ale bardzo prawdopodobne, że to "wieczny student" z opowiadania.  Zamieszkali w Pluskach.

Z kolei pradziadek Felix po wojnie został leśniczym - nie wiem, gdzie zaczynał pracę, ale na pewno w mieszkał w leśniczówce Borek koło Karwicy (Nadleśnictwo Maskulińskie). Kiedy odszedł na emeryturę, leśniczym w tym samym miejscu został jego zięć. " / Zdjęcia z rodzinnego archiwum oraz ich opisy nadesłał Robert Myrcha. 

 

OSZCZYWILKI - rodzina Trojan

Dom rodziny Trojan, w którym znajdował się również sklep, to numer 58 na planie wsi. W opisach zdjęć znajdują się nazwiska oraz daty wykonania fotografii. Ostatnie zdjęcie to gospoda w Gaudynkach (Pappelkrug), której właścicielem został Johann Trojan po likwidacji wsi Oszczywilki. / Z archiwum Urlicha Czichego.

OSZCZYWILKI - grób w lesie

Podczas pierwszej wojny światowej patrol rosyjskich żołnierzy (dragonów) wjechał do Osczywilków i niespodziewanie natknął się na żołnierzy niemieckich z obrony terytorialnej. Dwóch Rosjan zginęło w potyczce, jednego znaleziono później martwego na drodze do Wierzbin. Urlich Czichy pamięta jego grób, po prawej stronie drogi, obsadzony kwiatami, ale z czasem popadł on w zapomnienie, dziś jest nie do odnalezienia.  [Może ktoś z byłych mieszkańców pamięta to miejsce przy drodze?]

Grób dwóch żołnierzy, poległych w potyczce, znajduje się w północno-wschodniej części wsi, otoczony już lasem. Był tam również drewniany krzyż, z napisem: "Dwaj nieznani żołnierze rosyjscy, polegli w 1914". Krzyża od dawna już nie ma. Grobem opiekowali się mieszkańcy Osczywilków, co roku w dniu zmarłych odbywała się tam uroczystość pamiątkowa, a weterani oddawali salwę. (Opis po niemiecku autorstwa Urlicha Czichego na drugim zdjęciu.)

Zdjęcie: 21.08.1990 / fot. Urlich Czichy

OSZCZYWILKI - pocztówki

Kilka pocztówek z Oszczywilków znalezionych w trakcie poszukiwania różnych materiałów na temat tej wsi. Pierwsza pochodzi ze  strony www.bildarchiv-ostpreussen.de (gdzie znajduje się pod nr. [31135]  Wolfsheide Kr. Johannisburg, Dorfstraße).

Unser Wolfsheide / Nasze Oszczywillki

Unser Wolfsheide, Eine Dokumentation von Ernst Zimmer, 1997, Heft Nr EZ-61

Dzięki uprzejmości p. Reinharda Dondera udostępniamy zeszyt 61 z dokumentacji Ernsta Zimmera poświęcony Oszczywilkom.  Publikacja jest w dużej mierze oparta o materiały z archiwum Urlicha Czichego, którymi również dysponujemy i które można znaleźć na naszych stronach. Bardzo dziękujemy za możliwość publikacji tego dokumentu. Zdjęcie zawiera jedynie okładkę, w linku poniżej (czarne litery) znajduje się PDF z całym zeszytem.