Strefa Użytkownika

HISTORIA KOŚCIOŁA

Historia kościoła w Gorzekałach sięga roku 1903. Najpierw we wsi założona została gmina wyznaniowa Kościoła Nowoapostolskiego (Neue Apostolische Kirche). Od II połowy XIX wieku apostołowie NAK aktywnie działali na Warmii i Mazurach. W roku 1935 na terenie ówczesnych Prus Wschodnich istniały 192 zbory tego wyznania. Po II wojnie światowej wierni wyznania znaleźli się głównie w rejonie Giżycka, Mrągowa i Ostródy.

W roku 1903, rękami lokalnych gospodarzy, na działce jednego z nich, z drewna udostępnionego przez gospodarzy ze Strzelnik [Strilnicken] został zbudowany kościół. Nie od razu jednak – budowa została zablokowana przez sąsiada, do którego należała część drogi dojazdowej, a następnie wstrzymana w wyniku jego skargi do gminy – ze względu na brak pozwolenia na budowę. Ostatecznie wójt zgodził się na budowę kościoła.

21 listopada 1937 roku kościół spalił się (jak wiemy z relacji Siegberta Fahruna, który mieszkał w Gorzekałach, przekazanej nam przez Karin Matray, przyczyną pożaru było przegrzanie pieca.) Odbudowany, został poświęcony 14 sierpnia 1938 roku i w tym samym kształcie przetrwał do dzisiaj. Podobno dookoła kościoła była plantacja kwiatów. (Według Informacji uzyskanych od Siegberta Fahruna daty mogą być nieco inne - wg. SF pożar kościoła miał miejsce w roku 1935 i objął wnętrze, a odbudowa i poświęcenie nastąpiło już w roku 1936 - przyp.red.)

W roku 1938 gmina „Gorzekallen” została przemianowana na „Gortzen”. W tym samym roku niedalekie Drygały (Drygallen) przemianowano na Drigelsdorf. Oszczywilki (Osczywilken, Osziwilken, Oszywilken) otrzymały nową nazwę - Wolfsheide, prawdopodobnie w tym samym czasie, choć Urlich Czichy podaje, że był to rok 1928).

Okolica, choć dziś na to nie wygląda, była kiedyś gęsto zaludniona. Według posiadanych przez nas, niekompletnych niestety, dokumentów, w roku 1925 liczba mieszkańców Oszczywilków (razem z obrębem Schlagakrug, dzisiejsze Bemowo Piskie) wynosiła 625 osób. Mieszkańców Gorzekał było wówczas ok. 160 (1933-156; 1939-176). Mieszkańców Schlagakrug - 132, z których 87 było wyznania nowoapostolskiego (wg informacji z UF Kalender 1982 przekazanych przez Mathiasa Eberle).

MJ/MG

Według ostatnich uzyskanych przez Fundację informacji, kościół w Gorzekałach po wojnie funkcjonował jako kościół katolicki. Pierwszy chrzest odbył się w grudniu 1956 roku.

Wiemy też, dzięki informacjom od mieszkańca Drygał, że w latach 50. do kościoła w Gorzekałach jeździł odprawiać mszę ksiądz Adolf Jaroszko z Drygał. Przed nim, odprawiał tam msze ks. Piotr Koszykowski, proboszcz z Orzysza (1945-48). [http://www.turystykasakralna.pl/2014/01/30/kosciol-pw-najswietszego-serca-pana-jezusa-orzyszu/]

Poszukujemy informacji dotyczących wyposażenia gorzekalskiego kościoła, szczególnie organów - firma, która je wyprodukowała, wciąż istnieje i jest zainteresowana losem swoich instrumentów. Być może, jeżeli organy wciąż istnieją, byłaby szansa na ich restaurację. Jeżeli ktoś z Państwa posiada jakieś informacje na ten temat, bardzo prosimy o kontakt.

Kościół w Gorzekałach

Wiosna 2013 / fot. MJ

Wizyta studentów Wydz. Architektury Politechniki Warszawskiej - wiosna 2015 / fot. MG

Wiosna 2016 / fot. MJ

Więcej zdjęć - nowych i archiwalnych - w zakładce "Zdjęcia kościoła".

APOSTOŁOWIE Z GORZEKAŁ

Poniżej w formacie PDF nr 44 Wieści Orzyskich w których znajduje się ciekawy artykuł dotyczący Gorzekał oraz lokalnej gminy wyznaniowej. Polecamy lekturę!