Strefa Użytkownika

Działania Stowarzyszenia - 2013 rok

~~  Udział w Orszaku Trzech Króli- 6 I 2013r.

Na prośbę Koła Caritas  członkinie Stowarzyszenia uszyły turbany dla orszaku króla Kacpra, a nasze dzieci uczestniczyły w Orszaku ulicami miasta przebrane w stroje króla Kacpra, jego dworzan, rycerzy.

~~ Udział w  21. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ekomarinie - 13 I 2013r.

Nasi podopieczni  włączyli się w organizowany przez Urząd Miejski w Giżycku  21. Finał WOŚP w  Ekomarinie poprzez:

• warsztaty plastyczne – lepienie serduszek z masy solnej
• recytacja wierszy o Giżycku
• przedstawienie teatralne z udziałem publiczności pt; " Bajka o królu Aleksandrze,  królowej  Letycji i  królewnie Elizie"

~~„Woda zdrowia ci doda”- zajęcia rehabilitacyjne w Parku Wodnym- II- XI 2013r.

W wyniku zajęć z rehabilitantem na pływalni:
- wzrasta sprawność ogólna uczniów niepełnosprawnych,
- następuje  wzrost poziomu wydolności fizycznej dzięki poprawie działania układu krążenia i oddychania,
- wzmacnia się  siła mięśni rąk, nóg,
 –wzrasta  koordynacja ruchowo-wzrokowa,
- rozwija się  u dzieci niepełnosprawnych wiara we własne możliwości,
- uczniowie mobilizują się do większego wysiłku i pełnej współpracy z nauczycielem podczas  ćwiczeń,
- uczniowie podkreślają swoje mocne strony i wzmacniają  je,
- uczniowie, nawiązując kontakty z rówieśnikami lepiej funkcjonują  w środowisku społecznym.

Zajęcia realizowane ze środków własnych stowarzyszenia.


~~  Organizacja  " Integracyjnych – bezpiecznych ferii 5" - 21 I – 1 II 2013r.

Ależ to były ferie!  Czterokrotnie świetnie bawiliśmy się w Parku Wodnym w Wilkasach. W Centrum Aktywnego Wypoczynku Gwarek na Pięknej Górze piekliśmy pizzę według własnego pomysłu. Każdy z nas mógł poczuć się jak garncarz, wykazać się zdolnościami artystycznymi i ulepić dzbanek w pracowni ceramicznej przy Muzeum Kultury Ludowej  w Węgorzewie. Wspólnie z Ralphem Demolką przeżywaliśmy jego przygody w kętrzyńskim kinie Gwiazda. Mogliśmy też podziwiać uroki zimy na kuligu w Wilkasach i upiec kiełbaski w Lesie Miejskim w Giżycku. Dzień podsumowywaliśmy oceną i  słodyczami.
    Nasze półzimowisko zakończyły Kulinaria, na których uczyliśmy się piec gofry i naleśniki. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz drobne upominki ufundowane przez sponsorów /PZU, Adams, Urząd Miasta Wydział Promocji ,pani Barbara Łukaszewicz/.
     Dzięki rodzicom, współpracy z dyrekcją ZSz nr 1 w  Giżycku, dyrektorem Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Giżycku i Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, środkom własnym stowarzyszenia  mogliśmy tak intensywnie wypocząć pod opieką nauczycieli: Joanny Witek , Anny Trześniewskiej  i  Alicji Cwalińskiej.
 

~~  „Niepełnosprawny nie znaczy gorszy” - 8 II– 10 V 2013r.   zajęcia ogólnorozwojowe prowadzone przez oligofrenopedagogów

Zajęcia współfinansowane przez Urząd Miejski w Giżycku prowadzili oligofrenopedagodzy: Joanna Witek i Anna Trześniewska.W zajęciach uczestniczyli uczniowie  o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz wolontariusze - zdrowi rówieśnicy.W wyniku terapii prowadzonej przez pedagogów specjalnych uczestnik zajęć:
- usprawnił aktywność fizyczną, motorykę małą i dużą,
- wzmocnił wiarę we własne możliwości i wzrost samooceny,
- usprawnił funkcje zaburzone ,
- nawiązał  kontakty społeczne i współpracę w zespole, również ze zdrowymi rówieśnikami,
- obniżył poziom lęku,
- wzmocnił kontrolę emocji,
- usprawnił koordynację ruchów,
- zdobył motywację i pozytywny stosunek do wykonywanych zadań,
- podporządkowywał  się regułom zabaw zespołowych, gier,
- usprawnił samodzielność w zakresie samoobsługi, zaradność, inicjatywę, pewność siebie
i aktywność społeczną.
 

~~ „Pomóż nam”-  zajęcia z psychologiem-  II  - X  2013r.

Zajęcia  współfinansowane przez Urząd Miejski w Giżycku  wspomogły naszych podopiecznych  w ich funkcjonowaniu w środowisku rówieśniczym, usprawniły zaburzone funkcje, a także wsparły rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz nauczycieli. Pozytywne skutki organizacji w/w zajęć to:
- wzmocnienie wiary we własne możliwości,
- obniżenie poziomu lęku,
- stopniowe wzmocnienie  kontroli emocji.
 

~~ Warsztaty plastyczne  dla rodziców – przygotowanie palm i ozdób wielkanocnych-  III 2013r.

Efektem tych warsztatów były piękne palmy wielkanocne oraz stroiki na stół świąteczny, które następnie zostały sprzedane,a dochód z ich sprzedaży przeznaczyliśmy na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci.

~~ Udział w Regionalnym Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych na Pływalni Krytej MOSiR w Giżycku - ~~ 23 III 2013r.

     23 marca 2013 roku w giżyckiej pływalni „ Medyk” odbyły się Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych Giżycko 2013. Gościnnie, na zaproszenie organizatorów- Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne-Polska i  Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych ,,Szansa” w Giżycku  uczestniczyli w nich nasi uczniowie: Piotr Bieleniewicz, Bartosz Czyżyk, Hubert Czyżyk, Kacper Kwiecień,  Michał Kurzynowski, Jakub Lemański i Adam Pokora. Mieli za zadanie przepłynąć długość basenu i wykonali je z bardzo dobrymi efektami. Wszyscy osiągnęli sukces i stanęli na podium oraz otrzymali nagrody i dyplomy. Godnie reprezentowali naszą szkołę.
     W imprezie wzięli też udział  jako wolontariusze uczniowie klasy II  b gimnazjum  , wspomagając organizatorów zawodów poprzez  kibicowanie oraz pomoc   zawodnikom.

~~Zajęcia z pedagogiki zabawy - III- VI 2013r. 

Realizujac zadania statutowe zorganizowaliśmy naszym uczniom i ich rodzicom współne zabawy z pedagogiki zabawy i metodą Ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Prowadziła je oligofrenopedagog Aneta Krahel.

~. „Pomagamy Julce” – udział w koncercie charytatywnym - 3 V 2013r.

Wspierając naszą podopieczną Julię Król oraz jej rodzinę zorganizowaliśmy pomoc finansową na realizację marzeń oraz wzięliśmy udział w koncercie charytatywnym dla Julii przygotowujac kiermasz ciast. Dochód z koncertu został przeznaczony na leczenie Julii.

~~Udział w spotkaniu z  przedstawicielami Litwy- 9 V 2013 r.

 Podczas spotkania z przedstawicielami z Litwy w naszej szkole zaprezentowaliśmy  działania Stowarzyszenia i przygotowaliśmy  poczęstunek dla gości.
 

~~Kiermasz ciast podczas  Dzień Profilaktyki w szkole - 3 VI 2013r. 

Dochód ze sprzedaży ciasta w czasie szkolnej imprezy został przeznaczony na zajęcia rehabilitacyjne uczniów niepełnosprawnych w Parku Wodnym.

~~Udział w Festynie rodzinnym „Szansa’- 8 VI 2013r.

W Festynie rodzinnym na plaży miejskiej, zorganizowanym przez stowarzyszenie " Szansa" wzięliśmy udział poprzez:
- wolontariat
- przedstawienie teatralne pt: " Bajka o królu Aleksandrze, królowej Letycji i królewnie Elizie"

~~V Integracyjna Spartakiada Sportowa „ Bawimy się wesoło” - 20 VI 2013r.

Dzięki dofinansowaniu Spartakiady z Urzędu Miejskiego w Giżycku uczestnicy imprezy otrzymali nagrody w postaci pucharów dla drużyn, medali i dyplomów dla każdego uczestnika. W Spartakiadzie wzięli udział uczniowie klas I - V  Zespołu Szkół nr 1 oraz uczniowie SOSW w Giżycku.
 

~~Organizacja Integracyjnych  półkolonii – „Wymarzone wakacje”-  1 – 12 VII  2013 r.

Rok szkolny zakończył się w piątek, a już w poniedziałek uczniowie wilanowskiej „ Trójki” rozpoczęli dwutygodniowe integracyjne półkolonie „ Wymarzone wakacje”,  pod opieką nauczycieli: Joanny Witek, Anny Trześniewskiej, Alicji Cwalińskiej i Anety Krahel. . Pięćdziesięcioro dzieci z wilanowskiej „Trójki”, w tym dzieci niepełnosprawne objęte Stowarzyszeniem korzysta z wycieczek i atrakcji przy wymarzonej pogodzie.
                Nasz wypoczynek zaczęliśmy od wycieczki po naszym mieście, byliśmy na Wieża Ciśnień, na lodach u Państwa Jabłońskich i na  pasażu. Kolejny dzień spędziliśmy w Ełku, gdzie  udaliśmy się w podróż kolejką wąskotorową do Sypitek i z powrotem. Odwiedzliśmy także  Skansen Pszczelarski , gdzie zaglądaliśmy do ula oraz podziwialiśmy hodowlę  bażantów, przepiórek, gołębi  i innych ptaków. Zwiedziliśmy też Muzeum Kolejnictwa w Ełku, gdzie mogliśmy dotknąć każdy eksponat. Kolejne dni minęły nam na zdwiedzaniu zakładów pracy: ES System w Wilkasach oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku. W pierwszym poznaliśmy cykl produkcyjny oprawy oświetleniowej, w drugim produkcję sera, twarogu i masła. Atrakcją było obejrzenie maszyn
i sprzętów biorących udział w produkcji. Następnego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Suwałk, gdzie w  kinie  Lumiere obejrzeliśmy film  pt:„ Uniwersytet Potworny”. Po kinie udaliśmy się do McDonald’s  na posiłek. Z kolei w Kętrzynie i w Reszlu  zwiedziliśmy Zamki Krzyżackie i muzeum. Po drodze zajechaliśmy także do Świętej Lipki, by wysłuchać koncertu organowego oraz obejrzeć Sanktuarium Maryjne.
Dzięki słonecznej pogodzie kilkakrotnie  gościliśmy na plaży COS-u, gdzie pod okiem ratowników kąpaliśmy się w jeziorze. W następnym tygodniu czekają kolejne atrakcje: rejs statkiem „ Dżwina”, safari i park zabaw w Okrągłem, wycieczka do fabryki zabawek
w Jezioranach, biwak z noclegiem w szkole oraz plażowanie na COS-ie.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 możemy  korzystać z hali sportowej, sali spotkań i stołówki. Tydzień wakacyjnych wrażeń za nami, a uśmiechnięte  buzie naszych podopiecznych i wysoka frekwencja dowodzą, że zaplanowanie  takiego wypoczynku
na Wilanowie było doskonałym pomysłem.

~~Udział w konferencji nt.: "  Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych" zorganizowanej przez wiceprzewodniczącą PSOUU Koła w Giżycku-19 IX 2013r.

~~" Zajęcia teatralno – taneczne" -terapia realizowana przez pedagogów specjalnych - 1 X -  20 XII 2013r.

 Terapia finansowana ze środków własnych Stowarzyszenia. Na zajęcia uczęszczały dzieci niepełnosprawne i ich zdrowi rówieśnicy, by we współpracy stworzyć przedstawienie pt. : " O królu Aleksandrze i królowej Letycji". W przedstawieniu dzieci zaprezentowały piękne tańce oraz orkiestrę dzwoneczkową.

~~Udział w konkursie – „Szkoła przyjazna dla każdego” - 8 X 2013r.

„Szkoła przyjazna dla każdego” to ogólnopolski konkurs, zorganizowany przez Instytut Inicjatyw Pozarządowych pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.
Ideą konkursu było  docenienie i promocja szkół stwarzających przyjazne warunki dla funkcjonowania w nich uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Cele konkursu to:
a. promocja idei integracji i edukacji włączającej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
b. upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
c. zachęcenie szkół do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania w szkole uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

~~Konferencja podsumowująca konkurs „Szkoła przyjazna dla każdego” i  prezentacja szkół, biorących udział w konkursie- 11 XII 2013r.
11 grudnia 2013r. w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca konkurs i  prezentacja szkół, biorących udział w konkursie.
Zespół Szkół nr 1 w Giżycku otrzymał wyróżnienie i tytuł laureata konkursu wśród 153 zgłoszonych placówek. W projekcie konkursowym opisana została  praca szkoły oraz działania Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych –„Podaruj dziecku radość” działającego przy Zespole Szkół nr 1, skierowane na ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dobre praktyki i działania naszej szkoły i stowarzyszenia zostały przedstawione w pokonkursowej publikacji. Jest to kolejny sukces naszej szkoły i stowarzyszenia  o wymiarze  ogólnopolskim.

~~Paczki mikołajkowe dla podopiecznych stowarzyszenia oraz dla dzieci z rodzin uboższych z naszej szkoły- 6 i 20  XII 2013r.

Prezes stowarzyszenia wcieliła się w rolę Świętego Mikołaja, dostarczając i wręczając dzieciom paczki ze słodyczami, by radość w Święta Bożego Narodzenia towarzyszyła wszystkim dzieciom.

~~  Spotkanie opłatkowe z władzami miasta i członkami Stowarzyszenia - 13 XII 2013r.

 W piątkowy wieczór członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych-„ Podaruj dziecku radość” przy Zespole Szkół nr 1
w Giżycku oraz zaproszeni goście spotkali się w Zespole Szkół nr 1  na przedświątecznej wigilii.  Naszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Giżycka  Jolanta Piotrowska, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Czopińska, dyrektor Centrum Profilaktyki  Uzależnień i Integracji Społecznej  Ewa Ostrowska,  starosta powiatu giżyckiego  Wacław Strażewicz,   dyrektor MZOSi P  Piotr Szulc oraz dyrekcja Zespołu Szkół nr 1- Ewa Lewińska i Anna Biraga. Szczególnym gościem była  pani Bożenna Mrozinkiewicz, wspierająca  nas  i otwarta na  nasze działania.
Wigilijne spotkanie  rozpoczęliśmy występami dzieci- uczniów klas integracyjnych: III a, VI a, b pod kierunkiem nauczycieli: Alicji Cwalińskiej,Anety Krahel i Pauliny Szachniuk- Albowicz. Dzieci wdzięcznie wystąpiły w przedstawieniu teatralnym pt.:„ O królu Aleksandrze i królowej Letycji”, prezentując również piękne tańce oraz orkiestrę dzwoneczkową.
Z kolei uczniowie klasy III integracyjnej przedstawili w rewelacyjny sposób nasze złe nawyki żywieniowe w zabawnym utworze „ O Marlence, co źle się odżywiała”. Oba spektakle uczniowie przygotowywali podczas zajęć teatralnych, odbywających  się w szkole, w ramach realizacji zadań Stowarzyszenia. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich kolędy zagrane na dzwonkach przez uczniów klasy VI a.
W dalszej części wigilijnego  spotkania  składaliśmy  życzenia świąteczno- noworoczne, łamaliśmy  się opłatkiem, dziękowaliśmy  za wspólne chwile.
Spotkanie było okazją do podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy wspierają działania Stowarzyszenia, tym którzy przekazali 1% na naszą organizację.  Podczas spotkania rozmawialiśmy też  o podopiecznych Stowarzyszenia- dzieciach niepełnosprawnych , ich trudnościach, radościach, sukcesach. Naszą już ponad dwuletnią aktywność kulturalną, rekreacyjną, towarzyską i rehabilitacyjną wspierającą dzieci  niepełnosprawne przedstawiliśmy gościom w kronice.

~~Udział w III Jarmarku Bożonarodzeniowym- 15 XII 2013 r.

Już poraz trzeci wzięlismy udział w imprezie organizowanej przez Urząd Miejski na gizyckim targowisku. Członkinie stowarzyszenia przygoowały podczas przedświątecznych warsztatów piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Fundusze ze sprzedaży tych ozdób przeznaczyliśmy na organizację zbliżających się ferii zimowych naszym dzieciom, za wsparcie  dziękujemy ludziom dobrej woli.

~~17 grudnia  2013 r. zmarła Julcia Król

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej podopiecznej Julii. Łącząc się w bólu z rodziną dziewczynki, jej pamięci poświęcone zostały szkolne Jasełka, przedstawione przez naszych uczniów oraz słowa Dyrektor Ewy Lewińskiej podczas szkolnego apelu.

~~Organizacja kiermaszu ciast na terenie Zespołu Szkół nr 1- 20 XII 2013r.

Jak co roku zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły przedświąteczny kiermasz ciast, upieczonych przez naszych członków. Wśród ciast znalazły się  serniki, makowce, keksy,przeróżne babeczki, kruche ciastka w świątecznych kształtach, a dochód z ich sprzedaży przeznaczyliśmy na organizację wypoczynku zimowego- " Bezpiecznych ferii -6". Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wsparcie!