DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA W ROKU 2016
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE
styczeń 2016r.
Rozpoczęcie projektów z grantów dofinansowanych przez Urząd Miejski w Giżycku:
- „Samodzielni pomimo niepełnosprawności”- terapie realizowane przez pedagogów specjalnych
- „Mówię poprawnie”- terapia logopedyczna
- „„Ja i oni – jak być sobą w grupie”- terapia realizowana przez psychologa
Realizacja zadań z projektów zakończyła się w czerwcu 2016roku.
25 stycznia 2016r.- 5 lutego 2016r.
INTEGRACYJNE BEZPIECZNE FERIE 8
Uczestniczyło w nich 100 dzieci z giżyckich szkół: ZSz nr 1, SP 7 i SP 4.
W programie półzimowiska znalazły się następujące atrakcje:
wyjazd na pływalnię w Parku Wodnym w Wilkasach
zumba, zajęcia taneczne, karaoke, aerobic
zabawa w kręgielni
zimowe zdobywanie Twierdzy Boyen
warsztaty artystyczne- lepienie z gliny
warsztaty kulinarne w restauracji PORTO
wycieczka do Ełku do kina i KFC
konkursy plastyczne o tematyce ekologiczno-przyrodniczej( „Mazurskie jeziora zimą”, „Zimowi tropiciele”, „Sokole oko”) oraz profilaktyczne „Żyj zdrowo”, „Tańczymy”, „Uzależnieniom stop”)
zabawy sportowe w hali
warsztaty decoupage w Resorcie Niegocin w Wilkasach, przygotowane przez Fundację Moniki Gawrylak dla Rozwoju Osobistego Być Więcej wizyta w Ekomuzeum U Jeziorowskich - warsztaty plastyczne oraz kulinarne
wycieczka do kętrzyńskiego Konsulatu Św. Mikołaja –wykonanie swojej ozdoby
warsztaty kulinarne w PORTO
wycieczka do Ełku do kina na film 3D „Odlotowa przygoda” kinie oraz posiłek w KFC, zakupy w galerii Brama Mazur
Organizację półzimowiska wsparli:
Urząd Miejski w Giżycku, MZOSiP w Giżycku, FOWJM, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, Piotra Andruszkiewicza z Aktywnego Giżycka i firma GLOBO, rodzice, giżyccy przedsiębiorcy oraz ludzie dobrej woli.
Półzimowisko zorganizowaliśmy dzięki środkom z 1% oraz darowiznom.
24 marca 2016r.
Przedświąteczny kramik z ciastami w naszej szkole, cieszył się dużym zainteresowaniem Ciasta, ciasteczka w kształcie ptaszków, jajek, babeczki, mazurki, galaretki znikały w oka mgnieniu...tak pysznie pieką mamy ze stowarzyszenia .Pozyskane z kramiku fundusze przeznaczyliśmy na cele statutowe- dziękujemy społeczności szkolnej!
2 kwietnia 2016 r.
MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Już po raz drugi Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „ Podaruj dziecku radość” przy Zespole Szkół nr 1 w Giżycku włączyło się w obchody tego dnia. W tym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Giżycku MARSZOBIEG DLA AUTYZMU, na który zaprosiliśmy władze miasta i powiatu oraz mieszkańców naszego miasta, aby w ten sposób okazać gest solidaryzowania się z osobami z autyzmem. Podczas tej imprezy propagowaliśmy wiedzę na temat tego deficytu wśród lokalnej społeczności, rozdając ulotki oraz przedstawiając prelekcję na temat „Autyzm to nie koniec świata! Co wiemy o autyzmie?” Honorowy Patronat nad MARSZOBIEGIEM DLA AUTYZMU objęła Senator RP pani Małgorzata Kopiczko.
Uczestnicy przedsięwzięcia, wśród których dominował tego dnia symboliczny niebieski kolor, zebrali się na Pasażu Portowym, przy Caffe Crema. Stąd po rozgrzewce przeprowadzonej przez Katarzynę Chołuj (FIT Giżycko) wyruszyli ulicami: Kolejową, Nadbrzeżną, przez most obrotowy do Parku Rogera Goemaer'a. Tam rozpoczęli bieg na Wzgórze św. Brunona, gdzie znajdowała się niebieska meta, a każdy kto dobiegł otrzymał niebieskiego lizaka. Na każdego z uczestników czekała na wzgórzu niespodzianka- poczęstunek, ciasta, kawa, herbata, napoje, kiełbaski z grilla.
Następnie wszyscy zebrani na wzgórzu wysłuchali prelekcji na temat: Autyzm to nie koniec świata! Co wiemy o autyzmie?, którą przedstawiła pani Aneta Krahel. Organizatorzy podziękowali również osobom, instytucjom, urzędom, które wsparły organizację tego wydarzenia. Tego dnia na niebiesko zaświecił dla nas Hotel St Bruno, bilbord przy rondzie, przy ul. Obwodowej, niebieskimi chorągiewkami były oznakowane giżyckie taksówki.
Kolor niebieski zagościł też w poniedziałek 4 kwietnia w giżyckich Przychodniach lekarskich oraz Zespole Szkół nr 1 w Giżycku , gdzie cała społeczność szkolna włączyła się w obchody tego dnia, poprzez niebieski wystrój klas, korytarzy, niebieski kolor ubrań. Oprócz tego uczniowie klas starszych czytali młodszym kolegom książkę pt. „ Kosmita” a w klasach IV-VI SP nr 3 i Gimnazjum nr 3 przedstawione zostały prezentacje multimedialne przybliżające świat dzieci autystycznych.
Dziękujemy wszystkim instytucjom , ludziom dobrej woli, którzy wsparli organizację MARSZOBIEGU DLA AUTYZMU, a pani Senator Małgorzacie Kopiczko za honorowy patronat.
Wiemy, że organizacja takich akcji jest potrzebna lokalnej społeczności, by świadomość wiedzy o autyzmie wzrastała.
14 kwietnia 2016r.
Udział na konferencji "Autyzm- diagnoza i co dalej?.." zorganizowanej przez PSOUU Koło w Giżycku.
19 kwietnia 2016r.
Wywiad z członkami i dziećmi ze Stowarzyszenia oraz panią Dyrektor naszej szkoły w Radio Olsztyn.
2 maja 2016r.
Udział członków Stowarzyszenia w Ogólnopolskich Biegach Rodzinnych w Lesie Miejskim.
14 maja 2016r.
Kolejna udana wycieczka integrująca rodziny ze Stowarzyszenia.
Suwałki (kino Cinema Lumiere, Aquapark, Plaza).
20 maja 2016r.
Udział w konferencji SOSW. "Niezwykłe życie zwyczajnych dzieci - praktyczne podejście do autyzmu".
Różnorodność tematów od pojęcia autyzm wg klasyfikacji DSM, poprzez terapię SI, strategie medyczne, diety, sytuację prawną, po przykłady terapii dzieci z autyzmem wzbogaciła naszą wiedzę.
6 czerwca 2016r.
VIII Integracyjna Spartakiada Sportowa „Sport i zabawa to super sprawa!”
„Sport i zabawa to super sprawa!”- takie hasło przyświecało ósmej już z kolei spartakiadzie, w której spotkały się dzieci z kilku giżyckich placówek: SOSW w Giżycku, Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku, Szkoły Podstawowej w Spytkowie oraz gospodarzy: uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Giżycku. Aktywność fizyczną i rozrywkę zorganizowało dzieciom Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych- „ Podaruj dzecku radość” przy Zespole Szkół nr 1.
Solidną rozgrzewką przy muzyce, poprowadzoną przez Klaudię Trześniewską uczestnicy rozpoczęli zawody.
W tegorocznej edycji zawody odbywały się na 4 kolejnych stacjach, które pokonał każdy zespół. Były to urozmaicone i dostosowane do możliwości dzieci tory przeszkód, których wykonanie wcześniej zaprezentowały wolontariuszki- uczennice gimnazjum. Stacje należało przejść dokładnie wykonując ćwiczenia, wykazując się jednoczesnie szybkością.
Zawodnicy sprawnie przeskakiwali przez przeszkody, rzucali woreczkiem do celu, biegli slalomem, pod mostkiem, toczyli piłkę lekarską, turlali się przez materac, wspinali się po drabinkach, a wszystko przy dopingu kolegów z drużyny i publiczności. Po wykonaniu konkurencji na czterech stacjach wszyscy zaproszeni zostali przez panią
Anetę Krahel do wspólnej zabawy chustą animacyjną.
W tym czasie powstał nowy dłuższy tor przeszkód. Mimo, że stopień trudności wzrósł uczestnicy spartakiady poradzili sobie z kolejnymi zadaniami sportowymi, wymagającymi sprawności ruchowej, sprytu, szybkości. Kolejne zadanie dla naszych młodych sportowców to zabawa „Kto tak potrafi?”, podczas której udowodnili, że potrafią stać na jednej nodze dwie minuty, biec w miejscu przez 2 minuty oraz wykonywać ruchy naprzemienne.
Dużo radości i emocji sprawiła dzieciom zabawa z kocykami przy muzyce, gdzie na przerwę w muzyce każdy musiał znaleźć sobie miejsce na kocu, a za każdym razem liczba kocyków zmniejszała się.
Zawody uatrakcyjnił występ taneczny motylków z klasy I a. Sportowej rywalizacji przyglądała się publiczność i zaproszeni goście: dyrektor SOSW w Giżycku pani Katarzyna Rzeczycka, dyrektorzy Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym pani Maria Pająk i pani Barbara Sajnaga oraz dyrektorzy Zespołu Szkół nr 1 pani Ewa Lewińska i pani Anna Biraga. Panie dyrektor giżyckich placówek wraz z prezesem Stowarzyszenia panią Joanną Witek wręczyli na zakończenie drużynom puchary, nagrody- sprzęt sportowy i dyplomy, a każdemu uczestnikowi indywidualnie złote medale i słodycze. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miejski w Giżycku w ramach dofinansowania zadania,
ze środków własnych Stowarzyszenia oraz przez giżyckiego przedsiębiorcę.
Wspólna zabawa wszystkich dzieci, zgodna rywalizacja, aktywny udział w konkurencjach, zaangażowanie uczestników zostało docenione, dzieci osiągnęły sukces! VIII Integracyjna Spartakiada udowodniła, że „Sport i zabawa to super sprawa!”
10 czerwca 2016r.
Rejs dzieci ze Stowarzyszenia statkiem Dźwina po Niegocinie.
Pani Beata Kurowicka przygotowała jak zwykle niespodzianki: lody, pączki i cukierki. Była też pogadanka przed wakacjami o bezpieczeństwie nad wodą
18 czerwca 2016r.
II Rodzinny piknik w Lesie Miejskim w Giżycku „Od przedszkola do seniora”
II Rodzinny piknik w lesie miejskim " Od przedszkola do seniora" zintegrował mieszkańców powiatu giżyckiego, którzy skorzystali z zaproszenia do wspólnej zabawy, niezależnie od wieku od juniora do seniora, jak wskazuje hasło pikniku.
W programie pikniku znalazły się:
-występy taneczne dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku i seniorów z Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku,
- gry i zabawy integracyjne,
- zabawy ruchowe dla dzieci,
- malowanie na twarzach dzieci,
- mecz piłki nożnej dzieci kontra dorośli,
- poczęstunek: pączki, ciasto, napoje, grill,
- nagrody za udział w zabawach.
Projekt wspierały następujące instytucje:
czerwiec 2016r.
Zakończenie projektów z grantów UM w Giżycku
-Projekt „Samodzielni pomimo niepełnosprawności”
Poprzez zajęcia ogólnorozwojowe dzieci uczą się życia i funkcjonowania wśród pełnosprawnych ludzi, rówieśników. Zajęcia te pomogły im w nabyciu samodzielności i zaradności życiowej oraz wdrożeniu do aktywności społecznej. „Samodzielni pomimo niepełnosprawności” był projektem, który kontynuował poprzedni pod nazwą „ Wkrótce będę dorosły”.
Zajęcia w ramach tego i poprzedniego projektu pomogły dzieciom poprzez aranżowanie sytuacji, potrzeb w cyklicznych zajęciach pod okiem oligofrenopedagogów, nauczyć samodzielnego planowania, gospodarowania czasem, pieniędzmi- kieszonkowymi, zachowania się w sytuacjach trudnych, nieznanych, poruszania się w miejscach użyteczności publicznej, zachowań kulturalnych i akceptowanych społecznie.
W czasie realizacji projektu dzieci uczestniczyły:
w zajęciach integracyjnych w Parku linowym w Wilkasach, w zajęciach kulinarnych w szkole ( samodzielne przygotowywanie kanapek, sałatek, tostów, gofrów itp.), w zabawach i ognisku w Lesie Miejskim w Giżycku, w wycieczce pociągiem PKP do Ełku do kina na film (samodzielny zakup biletów) oraz na samodzielne zakupy w Galerii Brama Mazur oraz warsztatach artystycznych w GOKiR w Wilkasach.
- Projekt „Mówię poprawnie”
Terapia prowadzona przez logopedę z 4 dzieci niepełnosprawnych posiadających zalecenia do uczestnictwa w zajęciach logopedycznych na podstawie orzeczeń lub opinii wydanych przez Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne przyniosła wymierne rezultaty.
Cele terapii:
• wyrobienie właściwych nawyków mownych jak: oddech, zamykanie ust, przełykanie śliny,
• usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych oraz ich właściwa koordynacja,
• tworzenie sytuacji sprzyjających spontanicznemu wypowiadaniu się,
• zachęcanie dziecka do udziału w rozmowie kierowanej, tematycznej,
• wzbogacanie słownictwa, reedukacja od strony gramatycznej mowy,
• przezwyciężanie trudności artykulacyjnych,
• polepszenie funkcjonowania społecznego wychowanka,
• zdobycie nowych doświadczeń werbalnych,
• utrwalanie prawidłowej wymowy głosek,
• skupianie uwagi i współpraca z osobą ćwiczącą
zostały podczas zajęć zrealizowane.
-Projekt „ Ja i oni- jak być sobą w grupie?”
Ze wsparcia skorzystało w sumie 20 dzieci niepełnosprawnych w ramach profilaktyki. Stałą systematyczną pomoc miało 7 dzieci i ich rodziny, które wymagały stałej terapii psychologicznej.
Współpracę z psychologiem nawiązali też nauczyciele wspierający i nauczyciele przedmiotu .
Z porad psychologa korzystali nie tylko podopieczni Stowarzyszenia, ale też i dzieci z Zespołu Szkół nr 1 mające trudności z funkcjonowaniem w szkole, wychowawcze i inne.
27 czerwca- 8 lipca 2016r.
Integracyjne półkolonie NIESAMOWITE WAKACJE
uczestniczyło w nich 84 dzieci od klasy pierwszej SP po klasę trzecią gimnazjum.
W czasie półkolonii odbyły się:
-pogadanka z panią policjant o bezpieczeństwie w czasie wakacji, z panią z Sanepidu o zdrowych wakacjach,
-Mazurskie Safari w Okrągłem k. Talk i zabawy w Parku rozrywki.
-wizyta w Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie i przejażdżka bardzo głośnym wozem bojowym SKOT 64
-wizyta w Ogrodach pokazowych & Motylarni w Marcinkowie k. Mrągowa
- rejs Dźwiną po Niegocinie
-spływ kajakowy uroczą Sapiną
-plażowanie w Kruklankach
-podziwianie naszego pięknego Giżycka- spacer Pasażem Portowym, kładką, molo, nabrzeżem Kanału Łuczańskiego
-niesamowita Zielona szkoła w Butrynach pod Olsztynem zorganizowana przez animatorów kultury w Parku Rozrywki Aktywnej BARTBO z następującymi atrakcjami:
survivalu czyli nauki przetrwania, zdolność odczytania kierunku świata ze wskazówek płynących z natury, budowa szałasu, krzesanie ognia, używanie kompasu – tego właśnie nauczyliśmy się pod okiem instruktorów,
-szaleństwa na placu zabaw ( zjeżdżalnie dmuchane, zamki dmuchane, trampoliny)
- adrenalina w Parku linowym ( starsi i młodsi pokonywali trasy o różnym stopniu trudności!)
- nauka jazdy na dwukołowym pojeździe- segway
- inny, przezabawny mecz dwóch piłek- zawodników
- ochłodzenie się w kąpielisku, w strefie relaksu
- wieczorne ognisko, pyszne kiełbaski, parówki z grilla, pianki z ogniska, chlebek pieczony...
- zbiórka przed namiotami, przygotowania do oglądania meczu ( flagi, szaliki, ubrania, gadżety, malunki na twarzach..)
- niesamowicie emocjonujący i ważny mecz POLSKA- PORTUGALIA w specjalnie zorganizowanej strefie kibica - niesamowity doping mieli nasi piłkarze!
- w trakcie meczu "nasz mecz" do ciemnej nocy- część niecierpliwych kibiców grała na boisku obok swój mecz- rosną nam nowi, zdolni piłkarze!
- nocleg w niezwykłych "pokojach"- namiotach wojskowych, na niezwykłych łóżkach- kanadyjkach
- a nocą niespodzianka- deszczyk (dobrze, że nie burza!)
-zabawy na placu, oglądanie ekspozycji pojazdów militarnych, gra w piłkarzyki na trawie, samodzielna jazda starszych na segwayach i
- wycieczka do Ełku do kina Planet Cinema na film 3D pt:”BFG: Bardzo Fajny Gigant” -relaks w Szarejkach w gospodarstwie agroturystycznym, samodzielne pieczenie chlebka, ognisko z kiełbaskami, bardzo bliskie spotkania ze zwierzętami takimi jak: kozy, konie, owce, barany, źrebaki, pies, kot....oraz próba dojenie kozy - właściwie dwóch białej i czarnej.
-gra w kręgle, mecze piłki nożnej w szkole, zabawy w wodzie w Parku Wodnym w Wilkasach.
-wycieczka na zamek w Rynie
-wycieczka do Świętej Lipki, do Sanktuarium Maryjnego na koncert organowy
-drobne zakupy w TESCO w Kętrzynie
-udział w konkursach z nagrodami: „Bezpiecznie nad jeziorami" (współorganizator: MOPR), „Uzależnienie to twój wróg" (współorganizator: Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku) oraz „Mazurska przyroda latem” (współorganizator: FOWJM)
Instytucje ,które wsparły organizację wypoczynku:
Urząd Miejski w Giżycku
MZOSiP w Giżycku
Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku
FOWJM
Kuratorium Oświaty w Olsztynie
rodzice
prywatni przedsiębiorcy
ludzie dobrej woli.
wrzesień 2016r.- grudzień 2016r.
Rozpoczęły się zajęcia ogólnorozwojowe dla naszych dzieci w integracji z uczniami klas IV-VI SP i I-III G pod nazwą „Mali odkrywcy”.
W programie zajęć:
- wyjścia do restauracji,
- wyjazd do kina na seans filmowy oraz do galerii do Ełku,
- wyjazd do Olsztyńskiego Planetarium,
- zabawy w kręgielni,
- Mikołajkowe zabawy w Parku Wodnym w Wilkasach
1 października 2016r.
III Integracyjny Turniej Pływacki „Pływam jak ryba”
1 października 2016r. w Parku Wodnym w Wilkasach dzieci z giżyckich placówek: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Niepublicznego Zespołu Placówek Oświatowych PSOUU, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Zespołu Szkół nr 1 integrowały się poprzez wspólne zabawy w wodzie i zawody pływackie. Każdy uczestnik po rozgrzewce miał za zadanie przepłynąć tor pływalni dowolnym stylem, z pomocą osoby dorosłej lub sprzętu typu koło, pianka lub deska, a przede wszystkim miał się bawić, przy okazji poćwiczyć koordynację ruchową i osiągnąć sukces. Nad bezpieczeństwem dzieci w wodzie czuwali ratownicy kompleksu wodnego.
Organizatorzy –stowarzyszenie docenili wysiłek zawodników, fundując nagrody- piękne ręczniki z nazwą turnieju i dyplomy drużynom. Puchary i medale zaś ufundowało Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku. Państwo Sobczakowie nagrodzili dzieci poczęstunkiem - chrupkami.W organizacji turnieju wspierał nas, jak co roku, Park Wodny w Wilkasach oraz giżycki przedsiębiorca.
Każdy uczestnik turnieju mimo często ograniczonych możliwości wykonał zadanie na medal i zakończył turniej z uśmiechem na twarzy!
17 października 2016r.
Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia
Postanowieniem Walnego Zgromadzenia dokonaliśmy zmian w statucie – poszerzyliśmy dziedziny działania i cele o działania na rzecz ekologii i dziedzictwa narodowego oraz wprowadziliśmy nazwę skróconą stowarzyszenia, która brzmi : Stowarzyszenie „Podaruj dziecku radość”. Poprawki wysłane do Sądu Rejonowego w Olsztynie.
11 listopada 2016r.
Piknik Patriotyczny
Nasze rodziny wzięły udział w Pikniku Patriotycznym, zorganizowanym z okazji Narodowego Święta Niepodległości .
6 grudnia 2016r.
Mikołajkowe zabawy w Parku Wodnym w Wilkasach, zakończone słodkimi upominkami od Mikołaja.
Organizacja paczek świątecznych dzieciom –podopiecznym Stowarzyszenia i ich rodzeństwu.
16 grudnia 2016r.
Spotkanie opłatkowe członków i gości.
Przedstawienie w wykonaniu dzieci z grupy teatralnej pt.” Magia świąt”, przygotowanym pod kierunkiem p. Alicji Cwalińskiej i p. Pauliny Szachniuk-Albowicz
23 grudnia 2016r.
Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie zadań w Urzędzie Miejskim w Giżycku
Są to następujące projekty:
- II MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
- IX Integracyjna Spartakiada Sportowa „Jestem mistrzem!”
- Niepełnosprawność jest zaletą!- zajęcia ogólnorozwojowe
-„Piękna wymowa”- zajęcia z logopedą
- „Każdy jest ważny”- zajęcia z psychologiem
- „Aktywni w wodzie”- zajęcia z rehabilitantem