Strefa Użytkownika

MARSZOBIEG DLA AUTYZMU

MARSZOBIEG DLA AUTYZMU

2 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Już po raz drugi Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „ Podaruj dziecku radość” przy Zespole Szkół nr 1 w Giżycku włączyło się w obchody tego dnia. W tym roku zorganizowaliśmy po raz  pierwszy w Giżycku MARSZOBIEG DLA AUTYZMU, na który zaprosiliśmy władze miasta i powiatu oraz  mieszkańców naszego miasta, aby  w ten sposób okazać gest  solidaryzowania się z osobami z autyzmem.  Podczas tej imprezy propagowaliśmy   wiedzę  na temat tego deficytu wśród lokalnej społeczności, rozdając ulotki oraz przedstawiając prelekcję na temat „Autyzm to nie koniec świata! Co wiemy o autyzmie?” Honorowy Patronat nad MARSZOBIEGIEM DLA AUTYZMU objęła Senator RP pani Małgorzata Kopiczko.

Uczestnicy przedsięwzięcia, wśród których dominował  tego dnia symboliczny  niebieski kolor, zebrali się na Pasażu Portowym, przy Caffe Crema. Stąd po rozgrzewce przeprowadzonej przez Katarzynę Chołuj (FIT Giżycko) wyruszyli ulicami: Kolejową, Nadbrzeżną, przez most obrotowy do Parku  Rogera Goemaer'a. Tam rozpoczęli bieg na Wzgórze św. Brunona, gdzie znajdowała się niebieska meta, a każdy kto dobiegł otrzymał niebieskiego lizaka. Na każdego  z uczestników czekała na wzgórzu niespodzianka- poczęstunek, ciasta, kawa, herbata, napoje, kiełbaski z grilla.

Następnie wszyscy zebrani na wzgórzu wysłuchali prelekcji na temat: Autyzm to nie koniec świata! Co wiemy o autyzmie?, którą przedstawiła pani Aneta Krahel. Organizatorzy podziękowali również osobom, instytucjom, urzędom, które wsparły organizację tego wydarzenia. Tego dnia na niebiesko zaświecił  dla nas Hotel St Bruno, bilbord przy rondzie, przy ul. Obwodowej, niebieskimi  chorągiewkami były oznakowane giżyckie taksówki.

Kolor niebieski zagościł też w poniedziałek 4 kwietnia w giżyckich  Przychodniach lekarskich oraz Zespole Szkół nr 1 w Giżycku , gdzie cała społeczność szkolna włączyła się w obchody tego dnia, poprzez niebieski wystrój klas, korytarzy, niebieski kolor ubrań. Oprócz tego  uczniowie klas starszych czytali młodszym kolegom książkę pt. „ Kosmita” a w klasach  IV-VI SP nr 3 i Gimnazjum nr 3 przedstawione zostały prezentacje multimedialne przybliżające świat dzieci autystycznych.

Dziękujemy wszystkim instytucjom , ludziom dobrej woli,  którzy wsparli organizację MARSZOBIEGU DLA AUTYZMU, a pani Senator Małgorzacie Kopiczko za honorowy patronat.

Wiemy, że organizacja takich akcji jest potrzebna lokalnej społeczności, by świadomość wiedzy o autyzmie wzrastała.