Strefa Użytkownika

"Usłysz Nas" czyli pomysł jak dotrzeć z językiem migowym do najmłodszych

Jako pierwsi takie warsztaty ukończyli podopieczni Niepublicznego Przedszkola „Krasnal” w Giżycku. Zajęcia prowadzone były od maja  do czerwca b.r., w liczbie 15 godzin dla 35 dzieci.

Przeprowadzone warsztaty udowodniły iż, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają doskonałą pamięć, potrafią zapamiętać dużo więcej niż dorośli, bez szczególnie wielkiego wysiłku intelektualnego. Można więc stwierdzić, że łatwiej uczyć jeżeli wiedza przekazywana ma formę zabawy, a prowadzący potrafi zainteresować swoimi zajęciami.

Uczenie języka migowego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, poza wskazaniem na potrzeby integracji, doskonale wpływa na rozwój dziecka i w sposób szczególny pobudza myślenie i wyobraźnie.

Najmłodsi adepci PJM uczyli się m.in. podstawowych słówek, zwrotów grzecznościowych, nazw zwierząt i kolorów, nazwy miesięcy, dni tygodnia, liczebników, środków lokomocji, daktylografii – czyli alfabetu PJM.

Warsztaty powstały również z myślą o osobach niesłyszących, które nierzadko mają trudności z porozumiewaniem się z osobami pełnosprawnymi. Takiego wyzwania bardzo chętnie podjęli się uczniowie  Zespołu Szkół Zawodowych I Dywizji Imienia Tadeusza Kościuszki, w  Giżycku.

Nagrodą za uczestnictwo w zajęciach były pamiątkowe dyplomy oraz zaświadczenia stwierdzające ukończenie warsztatów wydane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niesłyszących „Nie Migaj Się”.

Przeprowadzone warsztaty PJM to kolejna przygoda ze światem ciszy w naszym mieście.