Strefa Użytkownika

Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego „112”

10 lutego b.r. w Gietrzwałdzie, podczas  obchodów Międzynarodowego Dnia Numeru Alarmowego „112” Nasze Stowarzyszenie podpisało porozumienie z Wojewodą Warmińsko – Mazurskim Panem Arturem Chojeckim polegające na zapewnieniu należytej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub mienia oraz kontaktu ze służbami ustawowo odpowiedzialnymi za niesienie pomocy, do czasu uruchomienia odpowiedniej funkcjonalności Systemu Informatycznego Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Podpisanie porozumienia to nic innego jak stworzenie specjalnego narzędzia, które umożliwia kontakt osób niesłyszących z CPR (Centrum Powiadamiania Ratunkowego), a co za tym idzie – ułatwienie i rzeczowość przekazywanych informacji osób niesłyszących w miejscu zdarzenia.

Umożliwienie kontaktu może się odbywać w dwojaki sposób: po pierwsze – poprzez specjalnie utworzoną bramkę SMS, która pozwala operatorom Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmować zgłoszenia alarmowe od osób zarejestrowanych w systemie; - po wtóre – poprzez specjalną aplikację stworzoną na potrzeby osób niesłyszących na urządzenia mobilne.

Do zacnego grona uczestników porozumienia poza Nami należą również: Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych działające przy Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim oraz Iławskie Stowarzyszenie Niesłyszących "Jeziorak".

Uroczyste obchody upiększył występ pantonimy w wykonaniu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych.

 

10.02.2017 r.